Klasa piąta

PIĄTY ROK SZKOLNY

Malarskie przedstawienie materiału opowiadanego podczas zajęć tematycznych.

Dochodzą nowe przedmioty: historia występuje tu po raz pierwszy jako samodzielny przedmiot. Nie rozpoczyna się ona historią własnego kraju, lecz historią kultury starożytnej. Tematami tego roku szkolnego są więc Indie, Persja, Egipt i Grecja.

Nowym przedmiotem jest również botanika. Omawiane są etapy ewolucji świata roślinnego w powiązaniu z rozwojem człowieka.

Na lekcji nauki języka chodzi o zrozumienie gramatyki.

Na matematyce i geografii przerabiane są w szerszym zakresie tematy rozpoczęte w czwartym roku szkolnym. Rachunek ułamkowy poszerzony jest o dalsze metody liczenia; w geografii omawia się głównie gospodarcze zależności między państwami.

W tym roku szkolnym dochodzą lekcje zajęć praktycznych. Zapoznawanie się z różnymi możliwościami drewna. Uczniowie uczą się rzeźbienia, wykorzystują również krągłości drewna.

Na lekcji prac ręcznych mogą być wykonane grube skarpety zimowe i rękawiczki z jednym palcem.